28 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Во ковид-центрите во болниците се лекуваат 512 пациенти

Во ковид – центрите во болниците во државава во моментот се лекуваат 512 пациенти. Од нив, 177 се во ковид – центрите во Скопје, а 335 на инфективните одделенија во другите градови, информираа за МИА од Министерството за здравство.

Според дневната евиденција на Министерството за здравство, како што се посочува, во моментот има 188 слободни кревети за пациенти со компликации од Ковид-19.

Модуларните болници се отвораат во услови кога се пополнети капацитетите на инфективните оделенија во рамки на болниците, потенцираа од Министерството.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles