14 C
Struga
Saturday, April 20, 2024
spot_img

Во Кина забележан рекорден број на новозаразени со коронавирус

Во Кина денеска се регистрирани повеќе од 13 илјади новозаразени со ковид-19, што е највисока бројка од рекордот забележан за време на првиот бран пред две години. Кинеските власти објавија дека можеби пронашле нова подваријанта на омикрон во областа Шангај.

Речиси сите 25 милиони жители на Шангај, економскиот центар на Кина, од вчера се затворени како мерка против коронавирусот. Градот во последните денови е епицентар на новиот бран на зараза. Многу изложбени центри во градот се претворени во места за карантин за заразените.

Властите во Суџу, западно од Шангај, откриле мутација на омикрон сојот која не е забележана во ниту една локална или меѓународна база на податоци, јавија денеска кинеските државни медиуми.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles