26 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Во изминатото деноноќие произведени се 16.127 MWh електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведe 16.127 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 10.812 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.315 MWh.

 Како што соопшти Владата, податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 18.03.2023 година.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles