17 C
Struga
Monday, June 17, 2024
spot_img

Вести од жариштето на омикрон: „Имаме и до 20.000 заразени дневно“, познато каква е нивната состојба

Јужна Африка го предупреди светот за новата мутација кон крајот на минатиот месец, зголемувајќи го алармот дека многу мутираната варијанта може да предизвика нов пораст на глобалните инфекции.

Податоците од болниците во ЈАР покажуваат дека бројот на лица примени со симптоми на Ковид-19 сега нагло се зголемува во повеќе од половина од деветте провинции во земјата, но бројот на починати не се зголемува толку драматично. Индикаторите како што е просечната должина на престојот во болница се охрабрувачки.

Иако научниците велат дека е потребно повеќе време за да се дојде до конечен заклучок, министерот за здравство, Џо Фахла, рече дека знаците за сериозноста на болеста се добри.

„Иако расте бројот на хоспитализирани, прелиминарните податоци сугерираат дека тоа се должи единствено на поголемиот број на заразени лица, а не на тежината на болеста од варијантата омикрон“, рече тој.

Во последните неколку дена, епидемија низ целата земја која сега е поврзана со варијантата омикрон зарази околу 20.000 луѓе дневно, со 19.018 нови случаи на ковид-19 во четвртокот, според Националниот институт за заразни болести, но забележани се само 20 нови смртни случаи.

Епидемијата сè уште не го достигнала врвот со повеќе од 26.000 случаи дневно, како што беше забележано за време на третиот бран предизвикан од варијантата делта.

Јужна Африка целосно вакцинираше само околу 38% од возрасните, повеќе отколку во многу други африкански земји.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles