7 C
Struga
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Венеција од идната пролет ќе им наплатува на туристите за влез во градот

Билетот ќе се воведува пробно 30 дена, а фокусот ќе биде главно на пролетните одмори и летните викенди, кога бројот на туристи е на врвот. Сите посетители над 14 години би го платиле.

„Целта беше да се најде „нова рамнотежа меѓу правата на оние кои живеат, студираат или работат во Венеција и оние кои го посетуваат градот“, рече советникот за туризам на градот, Симоне Вентурини. Планот, првпат откриен во 2019 година, најпрво беше одложен поради Ковид-19 и оддалечување на туристите, а подоцна и поради технички и процедурални причини. Во меѓувреме, посетителите нагрнаа во Венеција, а странците често се побројни од приближно 50.000 жители во самиот центар на градот.

Прекумерниот туризам долго време е проблем за кревкиот град. Експертите на УНЕСКО во јули препорачаа Венеција и нејзината лагуна да се додадат на листата на загрозено светско наследство и тврдат дека Италија не прави доволно за да го заштити градот од ефектите на климатските промени и масовниот туризам.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles