20 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

Бесими: 30 години од донесување на првиот Буџет – едно од главните обележја на самостојна и независна држава

На денешен ден, пред 30 години е изгласан првиот Буџет од прогласување на независност на нашата земја, во вредност од 79,2 милијарди југословенски динари или денешни 1,2 милијарди евра.

Министерот за финансии, Фатмир Бесими на својот Фејсбук-профил пишува дека Буџетот претставува едно од главните обележја на самостојна и независна држава.

– Оттогаш, секоја година по предлог на Министерството за финансии, Владата го предава предлог-буџетот до Собранието, во кој се планираат средства за економски развој, за капитални проекти, за здравство, образование, безбедност, екологија, наука и култура, пишува Бесими.

Министерот порача дека во добрите времиња Буџетот го поттикнува развојот, а во време на криза дава поддршка за пребродување на истата и дека Буџетот е од граѓаните – за граѓаните.

Тој додаде дека напорите на Министерството се насочени кон заздравување на економијата и постигнување на посакуваниот и потребниот економски раст и развој.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles