18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Од полноќ, бензините поскапуваат за половина денар, а дизелот поевтинува за еден денар.

Според новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 95 денари за литар, а Еуросупер БС-98 по цена од 97 денари за литар, додека новата цена на дизелот ќе биде 85 денари за литар.

За пола денар се намалува цената на Екстра лесното масло за домаќинство кое веќе од полноќ ќе се продава по цена од 83,5 денари за литар, а се зголемува малопродажната цена на мазутот која ќе изнесува 54,963 ден/кг.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles