13 C
Struga
Tuesday, May 14, 2024
spot_img

Бектеши кажа колку ќе трае замрзнувањето на цените

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција најави дека се очекува да се спречи зголемувањето на цените на основните прехранбени производи со утврдување на увозни маржи за производите на големо и мало.

Бектеши најави дека досегашната мерка за замрзнување на цените ќе важи до крајот на февруари.

„Оваа и следната недела ќе имаме директни средби со сите инволвирани страни, особено со производителите и трговците со прехранбени производи, оние производи кои се истакнати во одлуката за замрзнување, да се најде начин да не се зголемат цените, најверојатно ќе се оди со дефинирањето на одредени маржи во трговијата на големо и мало“, рече меѓу другото Бектеши.

Инаку, одлуката на Владата на Северна Македонија за замрзнување на цените на основните производи доаѓа по поскапувањето со месеци и по прогласувањето на кризната состојба во енергетскиот сектор, на 9 ноември.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles