19 C
Struga
Monday, May 20, 2024
spot_img

Активни 11.727 Ковид случаи, според надлежните, вакцинацијата е најдобра заштита

Активни се 11.727 Ковид случаи во државава од кои најголем број 7081 се во Скопје. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје при направени 3.996 тестови, регистрирани се 1.348 нови случаи со КОВИД-19, 11 починати и 1 247 оздравени пациенти. Од вкупно 1.348 нови случаи регистрирани се 196 реинфекции.

Продолжуваат апелите на надлежните дека вакцинацијата останува најдобра заштита од КОВИД-19, особено од хоспитализација и смрт.

Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата достигна 284 875, бројот на оздравени пациенти е 264 443, а на починати 8 705.

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус, кој е во посета на Јужна Африка, изјави дека очекуваат акутната фаза на пандемијата да заврши оваа година, под услов 70 отсто од светското население да биде вакцинирано до средината на годината, во јуни и јули.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles