13.7 C
Struga
Wednesday, May 31, 2023
spot_img

Zelensky bën thirrje që Rusia të njihet si shtet terrorist

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me senatorët amerikanë të shtunën dhe bëri thirrje që Rusia të njihet zyrtarisht si një “shtet terrorist”, tha ai në fjalimin e tij të natës.

“Kam zhvilluar bisedime sot me një delegacion senatorësh amerikanë të kryesuar nga udhëheqësi i pakicës republikane në Senat, Mitchell McConnell në Kiev“, tha ai, duke vazhduar tutje: “…unë besoj se kjo vizitë tregon edhe një herë forcën e mbështetjes dypartiake për shtetin tonë, forcën e lidhjeve midis kombeve ukrainase dhe amerikane”.

Diskutimet për mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën dhe shtrëngimin e sanksioneve ndaj Rusisë, u zhvilluan gjithashtu gjatë takimit, sipas Zelensky.

“Unë shpreha mirënjohjen për vendimin historik për të rinovuar programin e qirasë së huasë. Kam bërë thirrje për njohjen zyrtare të Rusisë si një shtet terrorist“, tha Zelensky.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, nënshkroi ligjin, Aktin e Huadhënies për Mbrojtjen e Demokracisë së Ukrainës të vitit 2022 më 9 maj. Ligji i ri, i cili lehtëson disa kërkesa për SHBA-në për t’i dhënë hua ose me qira pajisje ushtarake Ukrainës, kaloi me një shumicë dypartiake në Dhomën e SHBA-së dhe Senatit. 

Sponsorët e tij thanë se legjislacioni i jep Bidenit autoritet shumë më të gjerë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër Rusisë dhe trajton se si SHBA mund t’i dërgojë më shpejt armët Ukrainës, shkruan CNN.

Presidenti ukrainas theksoi gjithashtu në fjalimin e tij të natës sigurinë ushqimore, një çështje që ai tha se e trajton në “bazë të përditshme”.

“Gjithnjë e më shumë vende në mbarë botën po kuptojnë se Rusia, duke bllokuar Detin e Zi për ne dhe duke vazhduar këtë luftë, vë dhjetëra vende të tjera në rrezik të një krize çmimesh në tregun ushqimor dhe madje edhe urisë”, tha Zelensky. “Ky është një tjetër nxitje për koalicionin tonë kundër luftës që të veprojmë së bashku më me vendosmëri“, tha ai.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles