15 C
Struga
Sunday, July 3, 2022
spot_img

Zbulohet tunel i kontrabandës së drogës me sistem hekurudhor në kufirin SHBA-Meksikë

Autoritetet amerikane kanë zbuluar një tunel nëntokësor kontrabande në kufirin Kaliforni-Meksikë që shkon në gjatësinë e një fushe futbolli dhe përmban mure të përforcuar, energji elektrike, ventilim dhe një sistem hekurudhor.

Hetuesit zbuluan tunelin, i cili çoi në një magazinë në një zonë industriale në tokën amerikane, javën e kaluar. Tuneli ndodhet rreth gjysmë milje (0.8 km) nga vendkalimi kufitar Otay Mesa midis Tijuana dhe San Diego, në një zonë ku më shumë se një duzinë të tjerë janë zbuluar në dy dekadat e fundit.

Pasi shpërndanë një shtëpi që kohët e fundit ishte përdorur si shtëpi e ruajtjes së drogës, agjentët filluan të ndalonin trafikun e automjeteve pranë magazinës, duke hedhur kuti të mbushura me kokainë, sipas një ankese penale federale të paraqitur në gjykatën e qarkut amerikan në San Diego.

Një fotografi tregon brendësinë e tunelit në mes të një magazine në San Diego. Fotografia: Departamenti i Sigurisë Kombëtare/Reuters

Ata bastisën pronat – nuk gjetën drogë të tjera në magazinë, por një hapje tuneli të gdhendur në dyshemenë e çimentos, thanë prokurorët federalë. Tuneli shkonte një e treta e një milje deri në Tijuana. Ishte 1.2 metra në diametër dhe rreth gjashtë kate të thellë.

Agjentët sekuestruan 1,762 lb (799 kg) kokainë, 165 lb (75 kg) meth dhe 3.5 lb (1.6 kg) heroinë nga automjetet dhe vendbanimi, dhe ata arrestuan gjashtë persona me akuza federale për konspiracion droge.

Tuneli ndërkufitar u ndërtua në një nga shtrirjet më të fortifikuara të kufirit, duke ilustruar kufizimet e murit kufitar të Donald Trump. Ndonëse konsiderohen efektivë kundër tuneleve të vogla, të ndërtuara në mënyrë të papërpunuar të quajtur “vrima gofer”, muret nuk mund të krahasohen me kalimet më të sofistikuara që shkojnë më thellë nën tokë.

Një oficer i zbatimit të ligjit qëndron pranë hapjes së tunelit. Fotografia: Elliot Spagat/AP

Autoritetet kanë gjetur rreth 15 tunele të sofistikuara në kufirin e Kalifornisë me Meksikën që nga viti 2006.

Shumë tunele, përfshirë atë të shpallur të hënën, janë në zonën industriale Otay Mesa të San Diegos, ku toka e ngjashme me argjilën është e favorshme për gërmim dhe magazinat ofrojnë mbulim.

Kalimet ndërkufitare datojnë në fillim të viteve 1990 dhe janë përdorur kryesisht për të kontrabanduar ngarkesa shumë-tonëshe marijuanë. Administrata Amerikane e Zbatimit të Drogës tha në vitin 2020 se ato u gjetën përgjithësisht në Kaliforni dhe Arizona dhe të lidhura me kartelin Sinaloa të Meksikës.

Sipas ligjit federal, autoritetet amerikane duhet të mbushin anën amerikane të tuneleve me beton pasi ato të zbulohen.

… kemi një favor të vogël për të kërkuar. Miliona njerëz po i drejtohen Guardian-it për lajme të hapura, të pavarura dhe cilësore çdo ditë dhe lexuesit në 180 vende anembanë botës na mbështesin tani financiarisht.

Ne besojmë se të gjithë meritojnë akses në informacionin që bazohet në shkencë dhe të vërtetë, dhe analiza të rrënjosura në autoritet dhe integritet. Kjo është arsyeja pse ne bëmë një zgjedhje tjetër: ta mbajmë raportimin tonë të hapur për të gjithë lexuesit, pavarësisht se ku jetojnë ose çfarë mund të përballojnë të paguajnë. Kjo do të thotë që më shumë njerëz mund të informohen më mirë, të bashkohen dhe të frymëzohen për të ndërmarrë veprime kuptimplota.

Në këto kohë të rrezikshme, një organizatë globale e lajmeve që kërkon të vërtetën si Guardian është thelbësore. Ne nuk kemi aksionarë apo pronar miliarder, që do të thotë se gazetaria jonë është e lirë nga ndikimi tregtar dhe politik – kjo na bën të ndryshëm. Kur nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme, pavarësia jonë na lejon të hetojmë, sfidojmë dhe ekspozojmë pa frikë ata që janë në pushtet.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles