6 C
Struga
Saturday, January 28, 2023
spot_img

Vendimi për kufirin e çmimit të naftës ruse, Von der Leyen: Do të na ndihmojë të stabilizojmë çmimet globale të energjisë

BE-ja miratoi kufirin e çmimit prej 60 dollarësh për fuçi për naftën detare ruse, tha Komisioni Evropian, duke i hapur rrugën botimit të saj në Gazetën Zyrtare të BE-së dhe hyrjen në fuqi më 5 dhjetor. Sipas presidentes së Komisionit të BE-së, ky vendim do të godasë të ardhurat ruse.

“G7 dhe të gjitha shtetet anëtare të BE-së kanë marrë një vendim që do të godasë edhe më shumë të ardhurat e Rusisë dhe do të zvogëlojë aftësinë e saj për të luftuar në Ukrainë”, tha në një deklaratë von der Leyen duke shtuar se “do të stabilizojë gjithashtu çmimet globale të energjisë”.

“Do të na ndihmojë gjithashtu të stabilizojmë çmimet globale të energjisë, duke përfituar vendet në mbarë botën që aktualisht po përballen me çmime të larta të naftës,” tha ajo.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles