26.1 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

Tërmet i fuqishëm në Iran, mbi 500 banorë të lënduar

Më shumë se 500 persona janë lënduar në Iranin veriperëndimor, pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 5.4 ballë të shkallës Rihter që goditi vendin këtë të mërkurë.

Tërmeti u regjistrua rreth orës 03:30 me orën lokale dhe kishte një thellësi prej 10 kilometrash.

Sipas autoriteteve vendase numri i të lënduarve ka shkuar në 528 ndërsa 135 prej tyre janë shtruara në spital.

Guverantori i vendit bëri me dije se nga tërmeti u shkatërruan 50 shtëpi, ndërsa 500 të tjera kanë pësuar dëme.

Ndërkohë zëdhënësi i shërbimeve të urgjencës i tha televizionit publik se “furnizimi me energji elektrike dhe ujë u ndërprenë në fshatrat pranë qyteteve Salmas dhe Hoi”, të cilat ishin afër epiqendrës së tërmetit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles