6.5 C
Struga
Wednesday, March 22, 2023
spot_img

Sirenat e sulmit ajror dëgjohen në gjithë Ukrainën

Sirenat e sulmit ajror kanë rënë të dielën në pothuajse të gjitha rajonet e Ukrainës, sipas komandave ushtarake rajonale, pasi ata besojnë se bombardimet janë të pashmangshme.

Në veçanti, paralajmërimet për sulmet ajrore dhe thirrjet për të shkuar në strehimore u publikuan në kanalet Telegram të komandave ushtarake rajonale në Poltava, Chernihiv, Cherkasy, Chernivtsi, Odessa, Ivano-Frankivsk, Rivne, Sumy, si dhe rajonet Khmelnytskyi.

Më herët, sirenat kanë rënë në Kiev dhe rajonin e Zaporizhia, në territoret e kontrolluara nga ushtria ukrainase.

Në të njëjtën kohë, Ministria ukrainase e Riintegrimit të territoreve të Ukrainës të pushtuara nga Rusia u dha këshilla banorëve se si të mbroheshin nga sulmet me dron kamikaze.

“Mjetet ajrore pa pilot (UAV) sulmuese të armikut po shkaktojnë dëme të konsiderueshme në objektet tona kritike të infrastrukturës.

Ato paraqesin gjithashtu një rrezik të konsiderueshëm për civilët: dronët kamikaze mund të mbajnë disa dhjetëra kilogramë eksploziv dhe të krijojnë një valë të fuqishme tronditëse kur godasin.

Për fat të mirë, mbrojtja jonë ajrore arrin të rrëzojë shumicën e UAV-ve të armikut, por siguria jonë është e para”, thuhet në mesazh.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles