4 C
Struga
Saturday, February 4, 2023
spot_img

Shpërthen pas 38 vitesh vullkani më i madh në botë, tymi dhe hiri pushtojnë ishullin

Vullkani Mauna Loa në Havai, është riaktivizuar të shtunën, por për herë të parë lava shpërtheu mëngjesin e kësaj të marte. Ky është shpërthimi i parë që prej vitit 1984, periudha më e gjatë kjo në qetësi, regjistruar në histori.

Prej mbrëmjes së të hënës, qielli i Havait u mbulua nga hiri vullkanik. Autoritetet në Havai kanë ngritur dy qendra strehimi të përkohshme për banorët, që janë evakuuar prej fundjavës.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS) paralajmëroi banorët e ishullit se shpërthimi i vullkanit më të madh aktiv në botë mund të jetë shumë dinamik dhe drejtimi dhe shpejtësia e rrjedhës mund të ndryshojnë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles