2.9 C
Struga
Sunday, December 10, 2023
spot_img

SHBA dhe BE premtojnë më shumë ndihma për Ukrainën

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti amerikan Joe Biden ka biseduar me aleatët evropian për sigurimin e ndihmave për sigurinë, ekonominë dhe ndihmat humanitare për Ukrainën.

Në telefonatën e realizuar ishin presidenti francez Emmanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz, sekretarin i përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson.

Në njoftimin e lëshuar thuhet se e dënojnë situatën e shkaktuar në Ukrainë nga Rusia

“Ata diskutuan gjithashtu përpjekjet e tyre të koordinuara për të imponuar kosto të rënda ekonomike për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse”, thuhet në njoftim.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles