12 C
Struga
Tuesday, September 26, 2023
spot_img

RAMIZ MERKO shkruan historinë e gjuhës shqipe në Podgorcë, njeriu që mundësoj nxënësve të malësisë të mesojnë në gjuhën më të bukur në BOTË!

Pas përfundimit të misionit në Llabunisht në vitin 2005 dhe në Oktis në 2009, ku tani shumica e nxënësve mësojnë në gjuhën shqipe, me çrast mbrohen edhe paralelelt në gjuhën shqipe në gjimnazin “Dr.Ibrahim Temo” dhe në ”Niko Nestor”, Ramiz Merko me pëlqim të ministrit Jeton Shaqiri, hapi paralele të gjuhës shqipe në shkollën fillore nē Podgorcë, nga sot në ”Goce Dellçev” do mësohet shqip. Urime nxënësve të Podgorcës dhe njëherë faleminderit për ideatorin dhe vizionarin për të ardhmen e shqiptarëve dhe gjuhës shqipe në Strugë dhe Maqedoni, kryetarit Ramiz Merko. Faleminderit kryetar, do jemi mirnjohës pafund për veprat dhe mundësitë që na jepni!

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles