12 C
Struga
Tuesday, September 26, 2023
spot_img

Putin shpalli mobilizimin e Rusisë, Stoltenberg: I ka bërë llogaritë gabim

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters se shpreson se lufta midis Ukrainës dhe Rusisë do të përfundojë në tryezën e bisedimeve.

Por ai këmbënguli se kjo mund të ndodhë vetëm nëse Kievi merr një rezultat të pranueshëm në çfarëdo marrëveshje që mund të arrihet.

Duke folur pasi Vladimir Putin bëri thirrje për mobilizimin e parë të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, Stoltenberg tha se fjalimi sugjeron se lideri rus e nënvlerësoi pushtimin e tij në Ukrainë.

“Putin bëri një llogaritje të gabuar të madhe”, shtoi ai.

“Trupat e Moore do të përshkallëzojnë konfliktin. Kjo do të thotë më shumë vuajtje, më shumë humbje jetësh… Presidenti Putin mund t’i japë fund kësaj lufte duke tërhequr forcat e tij, duke ndaluar pushtimin e një vendi tjetër”, tha Stoltenberg.

Stoltenberg, i cili është gjithashtu në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, u shpreh se aleatët e pranishëm të NATO-s do të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje të paprecedentë për Ukrainën gjatë luftës.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles