14 C
Struga
Friday, December 1, 2023
spot_img

OBSH: Lufta në Ukrainë mund ta përkeqësojë pandeminë COVID-19 

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të dielën se është e shqetësuar se lufta në Ukrainë mund të përkeqësojë pandeminë Covid-19 dhe po përpiqet të bëjë më shumë për të kufizuar përhapjen e sëmundjeve infektive.

Rastet në rajon janë ulur nga java e kaluar, por ekziston rreziku i konsiderueshëm që të ketë sëmundje më të rënda dhe vdekje për shkak të shkallës së ulët të vaksinimit në Ukrainë, si dhe midis më shumë se 2 milionëve që kanë ikur nga vendi në zonat përreth – rajone gjithashtu me shkallë të ulët të vaksinimit.

Shkalla e vaksinimit ndaj COVID-19 në Ukrainë është rreth 34%, ndërsa ajo fqinje e Moldavisë është rreth 29%, sipas Our World In Data, shkruan CNN.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles