23 C
Struga
Tuesday, July 16, 2024
spot_img

Një nga investimet më të mëdha të Putinit, çfarë do të thotë shpërthimi i fuqishëm në Urën e Krimesë

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi në Urëne  Kerçit në Krime, teksa aty po kalonte një tren mallrash.

Ura është shumë simbolike për Rusinë dhe një rrugë e rëndësishme furnizimi logjistik.

Vendndodhja e saj lejon që furnizimet të shkojnë në Ukrainën e pushtuar nga Rusia nëpërmjet Krimesë.

E njohur edhe si Ura e Krimesë, Ura e Kerçit është 12 milje e gjatë dhe është ndërtuar nga Rusia pasi aneksoi Krimenë.

Kontrata shumë miliardë dollarëshe për urën u dha për herë të parë në vitin 2015, me urën që u hap përfundimisht nga Vladimir Putin në maj 2018.

Ende nuk është e qartë se sa dëme janë bërë, megjithëse nga pamjet fillestare nuk duket se harqet kryesore janë shkatërruar.

Sulmi në urë shënon një tjetër pengesë për Moskën, pas disa javësh përmbysjeje në fushën e betejës, ndërsa forcat ukrainase zmbrapsen në vijat e frontit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles