4 C
Struga
Saturday, February 4, 2023
spot_img

NATO e vendosur të rrisë ndihmën për Ukrainën

NATO do të rrisë ndihmën e saj për Ukrainën, jo vetëm me pajisje ushtarake, por edhe në restaurimin e infrastrukturës kritike dhe rritjen e mbrojtjes kundër sulmeve me raketa, theksuan ministrat e jashtëm të aleancës në deklaratat nga konferenca në Bukuresht.

“Jemi mbledhur në Bukuresht, pranë brigjeve të Detit të Zi, në një kohë kur pushtimi rus i Ukrainës kërcënon paqen, sigurinë dhe prosperitetin euroatlantik. Rusia mban përgjegjësi të plotë për këtë luftë, një shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare dhe parimeve të Kartës së OKB-së. Agresioni i Rusisë, duke përfshirë sulmet e saj të vazhdueshme dhe të pamatur ndaj infrastrukturës civile dhe energjetike të Ukrainës, po privon miliona ukrainas nga nevojat themelore njerëzore, sipas një deklarate të përbashkët të lëshuar për mediat.

Kjo, theksohet, ndikoi në furnizimet globale të ushqimit dhe rrezikoi vendet dhe popujt më të rrezikuar të botës.

Ministrat e NATO-s theksojnë se veprimet e papranueshme të Rusisë, duke përfshirë aktivitetet hibride, shantazhin e energjisë dhe retorikën e pamatur bërthamore, po minojnë rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla.

Ata shprehën solidaritetin me Poloninë pas incidentit të 15 nëntorit që çoi në humbjen tragjike të jetëve si rezultat i sulmeve me raketa ruse në Ukrainë.

“Dënojmë mizorinë e Rusisë ndaj popullatës civile të Ukrainës dhe shkeljet dhe abuzimet e të drejtave të njeriut, si deportimet e detyruara, torturat dhe trajtimi barbar i grave, fëmijëve dhe njerëzve në situata të cenueshme. Të gjithë ata që janë përgjegjës për krimet e luftës, përfshirë dhunën seksuale në konflikt, duhet të mbahen përgjegjës”, thuhet në deklaratë.

Ata dënuan gjithashtu, përfshirë Bjellorusinë, e cila po ndihmon në mënyrë aktive luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.

Ministrat shprehën solidaritetin e tyre me qeverinë e Ukrainës dhe popullin e Ukrainës në mbrojtjen heroike të kombit dhe vendit të tyre, si dhe u bënë homazhe për të gjitha viktimat.

“Ne mbetemi të palëkundur në angazhimin tonë për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Ne kurrë nuk do të njohim aneksimet ilegale të Rusisë, të cilat shkelin Kartën e OKB-së. Ne do të vazhdojmë të forcojmë mbështetjen politike dhe praktike për Ukrainën, ndërsa ajo vazhdon të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial dhe vlerat tona të përbashkëta kundër agresionit rus, dhe ne do ta ofrojmë atë mbështetje për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, thuhet në deklaratë.

Në këtë kontekst, NATO do të vazhdojë të bashkëpunojë ngushtë me aktorët përkatës, duke përfshirë organizatat ndërkombëtare, veçanërisht BE-në, si dhe vendet me të njëjtin mendim.

Ata theksuan se do të vazhdojnë të forcojnë partneritetin e tyre me Ukrainën ndërsa ajo avancon aspiratat e saj euro-atlantike.

Ministrat treguan se Finlanda dhe Suedia po marrin pjesë në konferencë si vende që janë ftuar për t’u bashkuar me aleancën.

“Aderimi i tyre do t’i bëjë ata më të sigurt, NATO-n më të fortë dhe zonën euro-atlantike më të sigurt. Siguria e tyre është e një rëndësie të drejtpërdrejtë për aleancën, duke përfshirë edhe procesin e anëtarësimit”, theksuan ata.

Ata theksuan se rajonet e Ballkanit Perëndimor dhe Detit të Zi janë të një rëndësie strategjike për aleancën dhe përshëndetën takimin me ministrat e jashtëm të partnerëve të NATO-s, Bosnjë-Hercegovinës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë.

Ata njoftuan se NATO do të rrisë mbështetjen e saj për këto vende në ndërtimin e integritetit dhe qëndrueshmërisë së tyre, zhvillimin e aftësive dhe ruajtjen e pavarësisë së tyre politike.

“Ne qëndrojmë me vendosmëri pas angazhimit tonë ndaj politikës së dyerve të hapura të aleancës. Ne riafirmojmë vendimet që morëm në samitin e Bukureshtit në 2008 dhe të gjitha vendimet pasuese në lidhje me Gjeorgjinë dhe Ukrainën”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Ministrat nënvizuan se NATO është një aleancë mbrojtëse dhe do të vazhdojë të mbrojë popullsinë e saj dhe të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit aleat në çdo kohë.

“Ne do ta bëjmë atë në përputhje me qasjen tonë 360 gradë dhe kundër të gjitha kërcënimeve dhe sfidave. Ne dënojmë terrorizmin në të gjitha format dhe manifestimet e tij dhe qëndrojmë në solidaritet me Turqinë në zi për humbjen e jetëve pas sulmeve të tmerrshme terroriste të fundit”, thanë ministrat.

Ata theksuan se po përballemi me kërcënime dhe sfida nga aktorë autoritarë dhe konkurrentë strategjikë nga të gjitha drejtimet strategjike.

“Në dritën e kërcënimit më të madh për sigurinë euroatlantike në dekadat e fundit dhe në përputhje me Konceptin Strategjik, ne po zbatojmë një bazë të re për parandalimin dhe qëndrimin mbrojtës duke e forcuar ndjeshëm dhe zhvilluar më tej atë përmes një serie të fortë, forcat e gatshme luftarake. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin e NATO-s dhe mbrojtje e avancuar”, theksuan ministrat.

Ata theksuan se mbeten të përkushtuar për të penguar dhe mbrojtur kundër sulmeve të armikut në infrastrukturën kritike aleate.

“Çdo sulm ndaj aleatëve do të përballet me një përgjigje të bashkuar dhe vendimtare,” thanë ministrat në takimin në Bukuresht.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles