2.9 C
Struga
Sunday, December 10, 2023
spot_img

Më shumë se 3 mijë e 770 civilë të vrarë në Ukrainë

3 mijë e 778 civilë u vranë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, të paktën 251 prej tyre fëmijë, sipas OKB-së.

4 mijë e 186 të tjerë u regjistruan si të plagosur, kryesisht si rezultat i granatimeve dhe sulmeve me raketa.

Megjithatë, zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut tha se numri aktual i vdekjeve dhe i lëndimeve ka të ngjarë të jetë dukshëm më i lartë për shkak të vështirësive të numërimit të viktimave në një zonë lufte.

Në territorin e kontrolluar nga grupet e lidhura me Rusinë, sipas OKB-së, 124 civilë janë vrarë dhe 492 janë plagosur, shkruan BBC.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles