23 C
Struga
Tuesday, July 16, 2024
spot_img

Më 30 Tetor fillon përllogaritja e kohës dimërore

Koha dimërore fillon më 30 tetor. Ora në orën 3 të së dielës 30 tetor konsiderohet ora dy. Kompjuterët, telefonat celularë dhe pajisjet e tjera moderne që tregojnë kohën e saktë do të “kalojnë” automatikisht në DST, por nëse ende keni një ekran analog të orës ose një pajisje më të vjetër që “nuk mund ta bëjë” këtë automatikisht, mos harroni të lëvizni një orë mbrapa, nga ora 3:00 deri në 2:00.

Nuk është arritur asnjë marrëveshje për propozimin e Komisionit Evropian të katër viteve më parë për të hequr ndryshimin sezonal të orës në javën e fundit të marsit dhe tetorit. Në vitin 2019, propozimi u mbështet nga Parlamenti Evropian, por ai duhet të miratohet nga shtetet anëtare. Koha dimërore fillon çdo fundjavë të fundit në tetor dhe zgjat deri në fundjavën e fundit të marsit të vitit tjetër.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles