22.5 C
Struga
Tuesday, July 16, 2024
spot_img

Maqedoni: Sot vazhdon debati për propozim-buxhetin për vitin 2022

Sot, në kuadër të seancës së 54-të, deputetët e Kuvendit republikan do të vazhdojnë debatin rreth projekt/buxhetit për vitin 2022 në lexim të dytë. Sipas ligjit, projekt-buxheti duhet të miratohet deri më 31 dhjetor.

Në rend e dite të seancës së 54-të janë edhe propozimi për zgjedhjen e zëvendësit e Avokatit të Popullit, Ligji për përgjimin e komunikimeve, Ligji për të huaj dhe të tjera, të gjitha në leximin e dytë.

Në seancën e të premtes në debatin rreth propozim-buxhetit për vitin 2022, u zhvilluan grindje të ndërsjella mes deputetëve nga shumica qeveritare dhe deputetët opozitare.

Sipas të parëve, propozim-buxheti ka komponentë të fuqishme zhvillimore dhe do të ketë pjesëmarrje më të lartë historike të investimeve kapitale në shpenzimet e përgjithshme buxhetore, ndërsa sipas të dytëve, në Buxhet nuk është menduar për qytetarët që të dalin nga kriza ekonomike dhe nuk janë parashikuar para për përballjen me pasojat nga kriza energjetike.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles