0 C
Struga
Wednesday, February 8, 2023
spot_img

Luftimet në Ukrainë vendosen në stilin e Luftës së Parë Botërore

Luftimet në Ukrainë janë vendosur në një ritëm që të kujton luftën e llogoreve në Luftën e Parë Botërore, thotë një analist ushtarak.

Justin Crump, shefi ekzekutiv i konsulencës së sigurisë Sibylline, tha për BBC se konflikti është bërë “mikro-nivel” – me Rusinë tani “me fat për të kapur një fushë në 24 orë”. Kjo për shkak se ushtria mbrojtëse duket se ka një avantazh në çdo betejë të caktuar për momentin. Në disa vende, kjo favorizon ukrainasit që të mbahen në territorin e tyre; në të tjerat, u përshtatet trupave ruse që pushtojnë qytetet që ata kanë kapur.

Crump, një ish-ushtarak i ushtrisë britanike, thotë se Rusia duket se ka një vrull të vogël – ndërsa trupat e saj “përparojnë”. Moska do të dëshirojë të pushtojë Severodonetsk dhe më pas pjesën e mbetur të rajonit lindor të Donbas-it në mënyrë që të shpallë “çdo lloj fitoreje”. Ai pret që Kremlini t’i vërë sytë Zaporizhzhia më pas, të bëjë një përpjekje të re në Kharkiv dhe të kërkojë të pushtojë Odesën në bregun jugor.

“Rusia duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të paguajë faturën,” thotë ai – duke iu referuar shpenzimeve të luftës, si dhe numrit të njerëzve. Si rezultat i taktikave të dobëta dhe mangësive të tjera, Rusia ka treguar gjithashtu se mund të sulmojë me sukses vetëm në një aks të vetëm në të njëjtën kohë, pretendon Crump.

Nga këndvështrimi ukrainas, donacionet e armëve me specifika të larta nga vendet perëndimore – siç janë raketat e premtuara së fundmi nga SHBA-ja dhe Britania e Madhe – nuk janë “plumb argjendi”, thotë Crump, sepse konflikti është bërë më pak i saktë se kaq.

Ai thotë se ekziston gjithashtu pyetja se sa kohë vendet perëndimore vazhdojnë mbështetjen e tyre për Ukrainën.

Por Rusia “nuk mund ta lërë vijën e frontit aty ku është”, shton ai – duke sugjeruar se Ukraina do të refuzojë të heqë dorë nga territoret që aktualisht janë në duart e armikut të saj, prandaj ekziston mundësia e një “konflikti të ngrirë në rastin më të mirë”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles