19 C
Struga
Saturday, September 30, 2023
spot_img

Kovaçevski: Maqedonia e Veriut është faktor stabiliteti në rajon, kemi mbështetje të plotë nga BE në rrugën evropiane

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, mbajti konferencë për media së bashku me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë dhe nënkryetarin e Komisionit Evropian, Josep Borel dhe me Komisionerin për Politika e fqinjësisë dhe zgjerimi, Oliver Varheji, për çka është diskutuar në mbledhjen e Këshillit të Stabilizim Asociimit, që u mbajt sot në Shkup.

Në vazhdim fjalimi integral i Kryeministrit në konferecën për shtyp:

„ I nderuari Përfaqësues i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe nënkryetar i Komisionit Evropian, Josep Borrell,

I nderuari Komisioner për Politikë të Fqinjësisë dhe Zgjerim, Oliver Varheji, përfaqësues të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të institucioneve evropiane të pranishëm në Shkup, përfaqësues të Qeverisë,

Të nderuar media dhe qytetarë të respektuar,

Jam i nderuar që sot jam nikoqir i takimit të 16-të të Këshillit të Stabilizim Asociimit në Republikën e Maqedonisë së Veriut, i cili për herë të parë mbahet në vendin tonë, dhe me këtë ka dimension historik.

Takimi i sotëm bëhet pasi vitin e kaluar, në korrik, hapëm negociatat me Unionin, pas 17 vitesh të gjata që nga marrja e statusit kandidat.

Sot, me partnerët tanë evropianë, patëm mundësinë të bëjmë një pasqyrë të situatës, të përcaktojmë progresin e bërë në vend si dhe reformat e zbatuara, në përgatitje për anëtarësimin tonë në Union.

Mund të them plotësisht dhe me përgjegjësi se kemi mbështetjen e plotë të Bashkimit Evropian, me një përkushtim të padyshimtë për sukses në hapin tonë të ardhshëm në procesin e integrimit evropian, për një proces dinamik negociues dhe për anëtarësim të plotë në Bashkimin Evropian.

Në takim u përshëndet fokusi ynë i fortë në reformat dhe harmonizimin e ligjeve dhe praktikave me standardet evropiane.

Politikat e fqinjësisë së mirë, të cilat ne i drejtojmë me një qasje të pjekur dhe të përgjegjshme, të bazuar në respektin dhe dialogun reciprok, duke e hedhur poshtë populizmin si të dëmshëm për këto synime të sinqerta dhe të provokuar nga palë të treta që nuk kanë qëllime të mira, për perspektivat evropiane të Ballkani Perëndimor.

Republika e Maqedonisë së Veriut praktikon vlerat evropiane dhe nuk kemi dyshim se po ndjekim rrugën e duhur evropiane.

Puna e Qeverisë është në linjën e agjendës evropiane dhe sado ambicioze të tingëllojë, unë dhe të gjithë ne në Qeveri besojmë se Republika e Maqedonisë së Veriut aktualisht ka kapacitete politike që mund të kontribuojnë, pas shqyrtimit të përfunduar me sukses. procesi në nëntor, me ritme dinamike për të hyrë në procesin e negociatave dhe për t’u bërë anëtare e BE-së deri në vitin 2030.

Ne kemi një garanci nga Bashkimi Evropian se do të intensifikojë angazhimin e tij në të gjitha nivelet për të mbështetur transformimin politik, ekonomik dhe social të Maqedonisë së Veriut.

Për sa i përket reformave, Qeveria është e gatshme të punojë së bashku me partnerët evropianë për të çuar përpara reformat sociale dhe ekonomike dhe përparimin e prekshëm në sundimin e së drejtës.

Në BE si dhe për vendet kandidate për anëtarësim, si dhe për ne janë thelbësore,

Kapitujt 23 (Gjyqësori dhe të drejtat themelore) dhe 24 (Drejtësia, liria dhe siguria).

Në takim ramë dakord që në fushën e së drejtës duhet të ketë pavarësi, profesionalizëm, transparencë dhe paanshmëri të organeve gjyqësore dhe për këtë arsye bashkërisht inkurajojmë autoritetet gjyqësore për progres të dukshëm në këtë drejtim, që është pritshmëri dhe nevojë mbi të gjitha e qytetarë të vendit tonë.

Republika e Maqedonisë së Veriut bëri një zgjedhje të qartë strategjike kur u vendos plotësisht dhe pa mëdyshje në vijën e politikës së përbashkët të jashtme dhe të sigurisë së BE-së, e cila vlerësohet si veçanërisht e rëndësishme në kontekstin e ri gjeopolitik dhe luftën në kontinentin evropian për shkak të agresionit ushtarak rus kundër Ukrainës. Dhe kryesimi ynë i OSBE-së në vitin 2023 vlerësohet gjithashtu shumë, me të cilin Maqedonia e Veriut kontribuon në mënyrë aktive për paqen dhe stabilitetin në kontekstin sfidues global.

Konfirmimi i kësaj është se nesër negociatat mes Serbisë dhe Kosovës do të zhvillohen pikërisht në vendin tonë.

Këshilli i Stabilizim Asociimit përshëndeti Marrëveshjen e përfunduar me FRONTENKS, e cila dua t’ju kujtoj se është marrëveshja e parë e nënshkruar në gjuhën maqedonase dhe të gjitha gjuhët e tjera të BE-së ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Unionit.

Së bashku me shtetet anëtare të BE-së, ne do të marrim pjesë në aktivitetet operative të kryera nga Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare (FRONTEX) në Maqedoninë e Veriut, dhe ky është vetëm një shembull se çfarë do të thotë fillimi i negociatave me BE-në dhe solli edhe mbështetje financiare evropiane për vendin tonë, në kushtet e krizës globale, në vlerën 80 milionë euro burime financiare të pakthyeshme, 100 milionë euro ndihmë makrofinanciare me interes të favorshëm, si dhe mbi 50 milionë euro ndihmë për investime në infrastrukturë.

Ne shprehim kënaqësinë me interesin e Bashkimit Evropian për ruajtjen e fokusit në rajon dhe perspektivën e tij evropiane dhe respektojmë njohjen e Maqedonisë së Veriut si faktor i stabilitetit, sigurisë dhe perspektivave euroatlantike të të gjithë Ballkanit Perëndimor, i cili është i rëndësi strategjike për të gjithë Evropën.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe unë personalisht, në periudhën e ardhshme do të bëjmë të gjitha përpjekjet për të realizuar me sukses të gjitha aktivitetet e nevojshme, me qëllim të dinamizimit të mëtejshëm të procesit tonë të anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Dua të falënderoj nënkryetarin Borel dhe komisionerin Varheji dhe gjithë delegacionin e tyre, që patëm një takim të suksesshëm sot në Shkup”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles