13.5 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Koreja e Veriut konfirmohet krah Rusisë, njeh pavarësinë e Donetskut

Koreja e Veriut ka njohur pavarësinë e Republikës Popullore separatiste të Donetskut në Ukrainën juglindore, tha udhëheqësi i saj Denis Pushilin për agjencinë e lajmeve RIA Novosti.

Rusia njohu Donetskun dhe Republikën Popullore të Luhanskut në shkurt, disa ditë përpara se të pushtonte Ukrainën.

Vetëm Siria dhe dy republika separatiste në Gjeorgjinë ish-sovjetike, Osetia e Jugut dhe Abkhazia, ndoqën të njëjtën rrugë.

Kuba, Venezuela dhe Nikaragua të cilat thanë se do t’i njihnin të dy rajonet, deri tani nuk e kanë bërë diçka të tillë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles