15 C
Struga
Thursday, September 28, 2023
spot_img

Inteligjenca britanike vjen me raportin e radhës, flet rreth situatës në terren në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka lëshuar vlerësimin e saj të përditshëm të situatës në terren në Ukrainë, duke thënë se Rusia “duhet të arrijë një përparim” në betejën për qytetin lindor të Sievierodonetsk.

“Gjatë fundjavës, forcat ukrainase kanë rimarrë pjesë të Sieverodonetsk, megjithëse forcat ruse ka të ngjarë të vazhdojnë të pushtojnë rrethet lindore”, është thënë në raportin e saj, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

“Plani më i gjerë i Rusisë ka të ngjarë të vazhdojë të jetë ndërprerja e zonës së Sieverodonetsk nga veriu dhe jugu”.

Inteligjenca vazhdoi: “Rusia bëri fitime në jug, aksin Popasna gjatë majit, por përparimi i saj në zonë ka ngecur gjatë javës së fundit”.

“Raportet e bombardimeve të rënda pranë Izium sugjerojnë se Rusia po përgatitet të bëjë një përpjekje të përtërirë në aksin verior”, shtoi ai.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Rusia “pothuajse me siguri do të duhet të arrijë një përparim në të paktën një nga këto akse për të përkthyer përfitimet taktike në sukses në nivel operacional”.

Kjo do t’i lejojë asaj të përparojë drejt objektivit të saj politik për të kontrolluar të gjithë rajonin e Donetskut.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles