20 C
Struga
Sunday, August 14, 2022
spot_img

I ikën luftës, mbi 71 mijë ukrainas janë zhvendosur në SHBA

Të paktën 71,000 ukrainas kanë hyrë në SHBA që nga marsi, pas premtimit të Joe Biden për të mirëpritur 100,000 njerëz që ikin nga pushtimi rus.

Deri më tani, më shumë se 15,000 ukrainas kanë hyrë në vend pasi janë miratuar për sponsorizim përmes programit Uniting for Ukraine, sipas të dhënave të Departamentit të Sigurisë Kombëtare të raportuara nga NBC.

23,000 njerëz të tjerë janë miratuar, por ende nuk e kanë bërë udhëtimin; marrëveshjet e udhëtimit janë në dorë të ukrainasve ose sponsorëve të tyre.

Që nga fillimi i programit në prill, sponsorët, duke përfshirë miqtë, të afërmit, OJQ-të dhe grupet e kishës, kanë aplikuar në internet për të mbështetur më shumë se 60,000 ukrainas që kërkojnë të hyjnë në vend.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles