19 C
Struga
Saturday, June 10, 2023
spot_img

Fondi Monetar Ndërkombëtar financon Ukrainën me 15.6 miliardë dollarë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka arritur një marrëveshje me Ukrainën për një marrëveshje financimi katër-vjeçare me vlerë rreth 15.6 miliardë dollarë. Marrëveshja, e cila ende nuk është miratuar nga bordi i FMN-së, pason bisedime muajsh midis stafit të FMN-së dhe zyrtarëve ukrainas.

Shefi i Ukrainës për FMN-në, Gavin Grey, tha se paketa e mbështetjes “pritet të ndihmojë në mobilizimin e financimeve koncesionare në shkallë të gjerë nga donatorët dhe partnerët ndërkombëtarë të Ukrainës”. Ai tha se pushtimi rus ka pasur një “ndikim shkatërrues” në ekonominë e Ukrainës, e cila u tkurr me 30% vitin e kaluar.

Ukraina pritet të shohë një “rimëkëmbje ekonomike graduale” në muajt e ardhshëm, ndërsa rikuperohet nga dëmtimi i gjerë në infrastrukturën kritike. Por “erërat e kundërta vazhdojnë”, shtoi Grey, “duke përfshirë rrezikun e përshkallëzimit të mëtejshëm të konfliktit”. Anëtarët e bordit të FMN-së do të shqyrtojnë marrëveshjen në javët e ardhshme.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles