21 C
Struga
Monday, September 25, 2023
spot_img

FC Struga me reagim ndaj komisionit të arbitrimit

❗️❗️ Reagim ndaj Komisionit të Arbitrimit ❗️❗️

Klubi i F.C. Struga TRIM & LUM është munduar të ju përmbahet reagimeve të këtilla ndaj arbitrimeve, por analiza e fundit e komisionit të arbitrimit na detyron te kërkojmë një shpjegim, se si është analizuar e njëjta.
Situata e dyshimte tek goli i ekipit mik në minutën 24-të, të ndeshjes së fundit kundër Bregallnicës, gjë që ndikon dretpërdrejtë në rezultatin e ndeshjes.
Me këtë rast duam gjithashtu të shprehim indinjatën tonë ndaj arbitrimit të dobët dhe neglizhent në fushën e blertë, e sidomos në ndeshjet e fundit, ku ekipi jonë është dëmtuar në 3 nga 4 ndeshjet e zhvilluara (këtë gjë e konfirmoni vetë ju në analizat e bëra):

 Java 10 – pranë rezultatit 0:0, penalti e paqënë e akorduar në favor të ekipit kundështar, #FCShkupit, ndeshja përfundon 1:0 në favorin e tyre.
 Ndeshja 1/8 e finales së Kupës kundër #Rabotniçkit, gol i anuluar për pozitë jashtë loje, vendim i çuditshëm duke parë se lojtari që godet topin, është para sulmuesit të ekipit tonë i cili shënon.
 Java 13 – pranë rezultatit 1:0 në favorin tonë, ekipi mysafir i #Bregallnicës shënon golin e barazimit, arbitri gjykon se pozicioni i lojtarit është i rregullt dhe lejon loja të vazhdojë.

Komisioni i arbitrave pranë Фудбалска Репрезентација на Македонијаi jep të drejtë anësorit (Pamjet tregojnë krejtësisht një gjë tjetër)

Gabimet në arbitrim kanë ndodhur dhe do të ndodhin edhe në të ardhmen dhe për këtë ne si klub jemi të vetëdijshëm dhe i pranojmë, por në 4 ndeshjet e fundit ekipi ynë është bërë pre e gabimeve, në 3 prej tyre gjë që ndikon në ecurinë, objektivat dhe gjendjen e ekipit në vazhdimësi të kampionatit.
Mos pranimi i gabimit dhe konfirmimi me plotë siguri i tij na shqetëson dhe na shtyu për të bërë këtë reagim dhe njëkohësisht të kërkojmë shpjegim nga Komisioni i arbitrave se si në këtë situatë deklarojnë se goli ishte i rregullt.
Cilat janë pamjet që janë paraqitur në këtë komision që e konfirmojnë me aq siguri golin e ekipit mik❓❓❓

Ne si klub nuk kërkojmë që të vendoset gishti në arbitra të caktuar dhe ata të dënohen, aspak, por kërkojmë që kur gabimet të bëhen të reflektohet mbi ta dhe të përmirësohet arbitrimi në fushë dhe imazhi i arbitrave dhe Komisionit të arbitrimit për një futboll më të bukur dhe pa ndikime.

Me respekt F.C. Struga TRIM & LUM


‼️ Реакција до Судиската комисија ‼️

Клубот на F.C. Struga TRIM & LUM се обиде да се воздржи од вакви реакции на арбитражи, но последната анализа на судиската комисија не принудува да побараме објаснување, како се анализирало истото.

Сомнителната ситуација на голот на гостинскиот тим на Брегалница во 24-та минута од последниот натпревар, што директно влијае на исходот на натпреварот.
Во оваа прилика сакаме да ја изразиме и нашата огорченост од слабото и несовесно судење на зелениот терен, особено на последните натпревари, каде нашиот тим е оштетен на 3 од 4 одиграни натпревари (ова го потврдувате и самите во вашите анализи):

➖ 10-то коло, при резултат 0:0, досуден пенал во корист на противникот, екипата на #ФЦШкупи, натпреварот завршува 1:0 во нивна корист.
➖ Натпревар 1/8 од финалето од Купот против #Работнички, поништен гол за офсајд позиција, чудна одлука со оглед на тоа што играчот кој ја удира топката е пред напаѓачот на нашиот тим кој постигнува гол.
➖ 13-то коло, при резултат 1:0 во наша корист, гостинскиот тим на #Брегалница го постигнува израмнувачкиот гол, судијата оценува дека позицијата на играчот е регуларна и дозволува играта да продолжи.
Судиската комисија при Фудбалска Репрезентација на Македонијаму дава право на крилниот напаѓач (снимките покажуваат нешто друго)

Грешки на судиите се случиле и ќе се случуваат и во иднина, и ние како клуб сме свесни за тоа и ги прифаќаме, но во последните 4 натпревари нашиот тим стана плен на грешки, во 3 од нив кои влијаат и на нашиот напредок, целите и состојбата на тимот во продолжение на првенството.

Неприфаќањето на грешката и потврдувањето со потполна сигурност не згрижува и не тера до оваа реакција и воедно да побараме објаснување од судиската комисија како е можно во оваа ситуација да се изјаснуваат дека голот бил регуларен.
Кои се снимките кои им биле презентирани на оваа комисија, која со толкава сигурност го потврдува голот на гостинскиот тим❓❓❓

Ние како клуб не бараме да се стави прст на одредени судии и тие да бидат казнети, никако, туку бараме кога се прават грешки, тие да рефлектираат над нив и судењето да се подобри на зелениот терен, а исто така и имиџот на судиите и Судиската комисија за еден поубав фудбал и без влијанија.

Со почит F.C. Struga TRIM & LUM

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles