15.6 C
Struga
Thursday, September 28, 2023
spot_img

EMA paralajmëron: Mund të ketë variante krejtësisht të reja COVID këtë dimër

Variantet krejtësisht të reja të koronavirusit mund të shfaqen këtë dimër, tha Agjencia e Barnave e Bashkimit Evropian (EMA), por që sipas saj vaksinat ekzistuese duhet t’i mbrojnë njerëzit nga sëmundjet e rënda dhe vdekja.

Ndërsa BE përgatitet të nisë një fushatë vaksinimi përpara një vale të rasteve të reja të koronavirusit më vonë këtë vit, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka theksuar se virusi ende qarkullon dhe evoluon me shpejtësi.

“Mund të ketë një variant krejtësisht të ri që ne nuk jemi në gjendje ta parashikojmë sot,” tha kreu i vaksinave të EMA, Marco Cavaleri, në një konferencë për shtyp.

Kjo është arsyeja pse strategjia evropiane është që të ketë një gamë të gjerë vaksinash të përditësuara që janë përshtatur për t’iu përgjigjur varianteve të reja, sipas tij.

EMA miratoi së fundmi vaksinat nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna që janë përshtatur për të luftuar nënvariantin BA 1 omicron.

Një version i Pfizer i përditësuar për variantet dominuese BA 4 dhe 5 duhet të miratohet në mes të shtatorit, ndërsa një vaksinë e ngjashme, Moderna, është gjithashtu në përgatitje.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles