13 C
Struga
Tuesday, September 27, 2022
spot_img

Dita e 150-të e pushtimit rus të Ukrainës – kjo është situata në fushat e betejës

Shumë njerëz u plagosën në sulmin me raketa ruse në portin Odessa, tha guvernatori i rajonit, në ditën e 150-të të pushtimit rus dhe një ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes për zhbllokimin e porteve të Detit të Zi.

“Fatkeqësisht disa persona u plagosën. Infrastruktura portuale u dëmtua”, tha Maksim Marchenko në një video-mesazh në rrjetet sociale, por nuk specifikoi numrin në fjalë.

Rusia mohon përgjegjësinë për sulmin, i cili u krye në ditën e 150-të të luftës dhe një ditë pasi Rusia, Ukraina, Kombet e Bashkuara dhe Turqia nënshkruan një marrëveshje në Stamboll për të zhbllokuar portet e Detit të Zi për të lejuar eksportin e grurit ukrainas të rëndësishëm për zbut rritjen e çmimeve të ushqimeve dhe kërcënimin e urisë në vendet e varfra.

Marrëveshja duhet të mundësojë eksportin e 20 deri në 25 milionë tonë drithë të bllokuar në Ukrainë, raporton theguardian.

Pushtimi rus i Ukrainës, dy vende që ofrojnë 30 për qind të drithit për tregjet botërore, shkaktoi një rritje të shpejtë të grurit dhe naftës, ku kontinenti afrikan, i cili varet shumë nga këto produkte, ishte më i godituri.

Agence France Presse ofron një pasqyrë të situatës në Ukrainë në ditën e 150 të luftës, sipas informacioneve të gazetarëve në vend, deklaratave zyrtare nga zyrtarë rusë dhe ukrainas, si dhe burime perëndimore, analistë dhe organizata ndërkombëtare.

Pjesa qendrore e Ukrainës

Tre persona u vranë kur 13 raketa ruse goditën një aeroport ushtarak dhe infrastrukturën hekurudhore në rajonin qendror Kirovohrad të Ukrainës të shtunën, tha guvernatori lokal Andriy Rajkovich.

Dy roje sigurie në nënstacion dhe një ushtar ukrainas u vranë dhe nëntë persona u plagosën.

Verilindore

Separatistët pro-rusë në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetsk (DNR) në lindje të Ukrainës kanë nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim me autoritetet pushtuese të Kharkiv (verilindje), e cila konfirmon “gatishmërinë e Kremlinit për të aneksuar rajonin e Kharkivit në Rusi. Federata”, shkruan Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW).

Lindja

Forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë rajonin e Donetskut (lindje), i cili ka qenë në qendër të ofensivës së tyre ushtarake muajt e fundit.

Zyra e presidentit ukrainas raportoi të premten për “pesë vdekje dhe dhjetë të plagosur në 24 orët e fundit”.

Dy amerikanë u vranë në Donbass, tha Departamenti i Shtetit për AFP të shtunën, pa specifikuar nëse ata ishin luftëtarë.

Që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, një numër i madh vullnetarësh të huaj, kryesisht nga Evropa, kanë ardhur në Ukrainë për të ndihmuar forcat e Kievit. Numri i tyre i saktë është i vështirë për t’u vlerësuar.

Rusia, e cila kritikon rregullisht praninë e këtyre luftëtarëve në tokën ukrainase, pretendoi në mes të qershorit se kishte vrarë pothuajse 2000 “mercenarë të huaj” që nga fillimi i konfliktit.

Jug

Sipas ministrit britanik të Mbrojtjes, forcat ukrainase po vazhdojnë ofensivën e tyre kundër rusëve në rajonin Kherson, në perëndim të Dnieper.

“Zinxhirët e furnizimit rus në perëndim të Dnieper janë gjithnjë e më të rrezikuara”, ndërsa një urë e dëmtuar nga bombardimet e reja ukrainase është e rëndësishme për logjistikën ruse në atë sektor, vlerëson ministria.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles