8 C
Struga
Thursday, December 7, 2023
spot_img

Bytyqi: Energji më të lirë për kategoritë e rrezikuara

Kategoritë e rrezikuara sociale do të kenë fatura më të lira për energji elektrike, thot zëvendës kryeminsitri për cështje ekonomike Fatmir Bytyqi. Sa i përektet gjendjes me krizën energjetike dhe kalkulimeve për tarifën energjetike po tentohet që kategorive të rrezikuara tu dilet në ndihë thot Bytyqi.

“Në këtë moment janë duke u bër të gjitha kalkulimet për ndrrimin e tarifës për definimin e çmimit të energjisë elektrike. Kategoria më e rrezikuar e qytetarëve do të jetë e mbrojtur nga modeli i ri i tarifës së energjisë elektrike por mënyra e tarifimit do të bëhet e drejt dhe do të bëhet në bazë të konsumit. Nuk mundet dhe ata që janë në treg dhe që janë konsumues të mëdhenj të paguajnë njejt me qytetarët të cilët do të jenë të subvencionuar. Kjo do të thotë se kategoritë e rrezikuara do të kenë faktura më të lira”, u shpreh zv/kryeministri për cështje ekonomike Fatmir Bytyqi.

Bytyqi ka njoftuar se nga masa e subvencionimit për energji elektrike 36 mijë familje të kategorisë sociale e kanë shfrytëzuar këtë masë duke paguar një mijë denarë më lirë energji elektrike.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles