12.7 C
Struga
Wednesday, September 28, 2022
spot_img

Bombardime dhe frikë për rrezatim bërthamor. Çfarë po ndodh në termocentralin më të madh të Europës?

Autoritetet ukrainase dhe ruse kanë dhënë të tjera paralajmërime për rrezikun e rrjedhjeve radioaktive në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, pas bombardimeve për të cilat secila palë fajëson njëra-tjetrën.

Rusia e mori uzinën në fillim të luftës dhe e ka kthyer atë në një stacion ushtarak, duke grumbulluar kamionë në salla turbinash dhe duke i vendosur ato nën mbikalime dhe tubacione, shkruan The Guardian.

Ajo ka injoruar thirrjet ndërkombëtare për çmilitarizimin e zonës, mes paralajmërimeve se dëmtimi i infrastrukturës së zonës dhe sforcimet e stafit kanë rritur rrezikun e një aksidenti bërthamor në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë.

Të shtunën, operatori ukrainas i energjisë bërthamore Energoatom tha se forcat ruse kishin bombarduar në mënyrë të përsëritur vendndodhjen dhe si rezultat deri në mesditë ajo po funksiononte “me rrezikun e shkeljes së standardeve të rrezatimit dhe sigurisë nga zjarri”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles