18 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Biden pranon në parim të takohet me Putinin për të diskutuar rreth krizës në Ukrainë

Presidenti amerikan Joe Biden ka rënë dakord “në parim” për të zhvilluar një takim me presidentin rus Vladimir Putin për të diskutuar krizën në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bisedimet e propozuara nga Franca do të zhvillohen vetëm nëse Rusia nuk pushton fqinjin e saj, tha Shtëpia e Bardhë.

Takimi mund të ofrojë një zgjidhje të mundshme diplomatike për një nga krizat më të këqija të sigurisë në Evropë në dekada.

Zyrtarët amerikanë thonë se inteligjenca sugjeron se Rusia është gati të nisë një operacion ushtarak, të cilin Moska e mohon.

Propozimi u njoftua nga presidenca franceze pas dy telefonatave mes presidentit Emmanuel Macron dhe presidentit Putin, të cilat vazhduan për gati tre orë në total.

Shkëmbimi i dytë ndodhi në orët e para të së hënës me orën e Moskës dhe pasoi një bisedë 15-minutëshe që Macron pati me Biden.

Zyra e Macron tha se detajet e takimit të mundshëm do të diskutoheshin gjatë një takimi midis Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken dhe ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov të enjten.

Në një deklaratë që konfirmoi propozimin, Shtëpia e Bardhë tha gjithashtu se Rusia duket se po “vazhdonte përgatitjet për një sulm të plotë ndaj Ukrainës shumë shpejt” dhe se SHBA ishte gati të impononte “pasoja të shpejta dhe të rënda” nëse kjo ndodh.

Rusia ka grumbulluar më shumë se 150,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës, sipas vlerësimeve të SHBA-së.

Kompania amerikane Maxar tha se imazhet e reja satelitore treguan vendosje të shumta të reja në terren të pajisjeve të blinduara dhe trupave nga garnizonet ruse pranë kufirit me Ukrainën, duke treguar gatishmëri të shtuar ushtarake.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles