18 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Beteja për bukën: Rusët djegin arat me grurë

Bota kërcënohet nga një krizë ushqimore, ndrëkohë që beteja për grurin ka nisur që me fillimin e luftës në Ukrainë.

Në këtë skenar të tensionuar, Kievi akuzoi Rusinë për bombardimin e hambarëve të Ukrainës. Në të njëjtën kohë, Kievi po i bie një kambanë dramatike për shkak të një “bllokimi” të porteve nga Rusia.

Në të gjithë këtë situatë, pamjet tregojnë ushtarët ukrainas duke spërkatur të korrat e grurit me ujë në një përpjekje për të shpëtuar të korrat e grurit, pasi kanë marrë flakë për shkak të bombardimeve ruse.

Ukraina, e njohur gjithashtu si hambari i Evropës, ka disa nga tokat më pjellore të kontinentit  dhe furnizon me ushqim pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe Afrikës.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles