4 C
Struga
Saturday, February 4, 2023
spot_img

BE-ja do ta ndihmojë me dy miliardë euro shtesë ushtrinë ukrainase

Vendet e Bashkimit Evropian do të shtojnë dy miliardë euro të tjera në një fond që është përdorur për të paguar për mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Ministrat e Jashtëm të bllokut do të vendosin të plotësojnë Mjetin Evropian të Paqes (EPF) në një takim në Bruksel të hënën, shtuan diplomatët.

Shtetet e BE-së kanë shfrytëzuar fondin për të blerë armë dhe pajisje ushtarake për Kievin, por ai është varfëruar kryesisht nga gati nëntë muaj luftë në Ukrainë.

Në nëntor, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, u bëri thirrje vendeve anëtare të mbushin tenxheren deri në fund të vitit, raporton skynews.

Ai tha se BE-ja dhe vendet e saj anëtare i kanë ofruar Ukrainës deri më tani armë dhe pajisje ushtarake me vlerë 5.7 miliardë euro.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles