20 C
Struga
Saturday, July 13, 2024
spot_img

Banka Botërore ndihmon Ukrainën me 350 mln dollarë, premton më shumë mbështetje 

Grupi i Bankës Botërore ka thënë të shtunën se po përgatit një disbursim prej 350 milionë dollarësh për Ukrainën që bordi i grupit do ta konsiderojë deri në fund të marsit, si pjesë e një plani për financimin afatshkurtër dhe afatgjatë për vendin.

Në një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy të shtunën, presidenti i Bankës Botërore, David Malpass tha se grupi do të vazhdojë të mbështesë popullin dhe ekonominë ukrainase për nevojat e financimit afatshkurtra dhe afatgjata.

Udhëheqësit u takuan në Munih ndërsa forcat strategjike bërthamore të Rusisë zhvilluan stërvitje të mbikëqyrura nga presidenti Vladimir Putin dhe Uashingtoni akuzoi trupat ruse pranë kufirit të Ukrainës se ishin “gati për të goditur”.

Fondet fillestare nga Banka Botërore do të pasohen nga mbështetje e mëtejshme buxhetore dhe më shumë reforma, përfshirë në fushën e energjisë dhe klimës, thuhet në deklaratë. Malpass dhe Zelenskiy diskutuan gjithashtu një tubacion projektesh për Ukrainën, duke përfshirë efikasitetin e energjisë, infrastrukturën, hekurudhat dhe forcimin e ekonomisë dhe mundësitë e punësimit në Ukrainën lindore.

Të hënën, Banka Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar thanë se kishin zhvendosur përkohësisht një pjesë të stafit nga Ukraina mes shqetësimeve në rritje për një pushtim të mundshëm rus, edhe pse huadhënia e tyre dhe puna mbështetëse për vendin vazhdon.

Gjatë vitit të kaluar, Banka Botërore ka pezulluar operacionet me disa vende ku u organizuan grusht shtete, duke përfshirë Birmaninë dhe Sudanin.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles