6 C
Struga
Monday, December 11, 2023
spot_img

87 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.384 тестови, а регистрирани се 87 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 54, Охрид – 9, Битола – 8, Прилеп и Берово – по 3, Велес, Штип и Кочани – по 2, Тетово, Кавадарци, Гостивар и Неготино – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (87), регистрирани се 10 реинфекции.

Регистриран e 141 оздравен пациент од: Скопје – 93, Битола и Штип – по 10, Кичево – 5, Прилеп – 4, Охрид и Кавадарци – по 3, Берово, Велес, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево, Кратово, Крушево, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани 3 починати лица од: Скопје (2) и Охрид (1), на возраст од 64 до 74 години. Две лица се починати во болнички услови и едно лице во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 08.05.-28.05.2022 година.

Направени се 1.384 тестови преку: ИЈЗ-221, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-21, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–104, Жан Митрев (Филип Втори)-34, Авицена-20, Биотек-40, Систина-34, лабораторија Лаор-20, Синлаб-9, Ремедика – 15, Плодност-11, Генеа-5, Никоб Лаб-97, ВФВ Медикал-15, Ели МедикаПлус-11, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 600.

Досега во земјата се направени вкупно 2.056.061 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.022, бројот на оздравени пациенти е 302.202, на починати е 9.306, а бројот на активни случаи изнесува 514.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146971, Активни 351

Куманово 16674, Активни 5

Битола 15662, Активни 48

Прилеп 14214, Активни 9

Тетово 13480, Активни 6

Кавадарци 10686, Активни 5

Велес 9794, Активни 7

Гостивар 9608, Активни 4

Охрид 8928, Активни 28

Струмица 8073, Активни 1

Штип 8072, Активни 17

Кичево 5651, Активни 3

Кочани 5095, Активни 5

Струга 4728, Активни 1

Гевгелија 4422, Активни 2

Неготино 3694, Активни 7

Ресен 2751, Активни 2

Свети Николе 2634, Активни 3

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2418, Активни 1

Делчево 1986, Активни 1

Берово 1685, Активни 6

Дебар 1677, Активни 1

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1393, Активни 1

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 929, Активни 0

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles