26 C
Struga
Monday, August 15, 2022
spot_img

844 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 6 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844 случаи на КОВИД-19: Скопје – 374, Kуманово и Тетово – по 43, Битола – 38, Прилеп – 35, Велес – 33, Кавадарци и Охрид – по 30, Штип – 24, Гевгелија – 23, Гостивар – 21, Струга – 20, Струмица, Неготино и Радовиш – по 19, Кичево, Кочани и Кратово – по 9, Берово – 8, Крива Паланка – 7, Дебар и Валандово – по 5, Ресен и Крушево – по 4, Виница и Демир Хисар – по 3, Свети Николе, Богданци и Македонска Каменица – по 2, Демир Капија  – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (844), регистрирани се 188 реинфекции.

Регистрирани сe 815 оздравени пациенти од: Скопје – 350, Битола – 65, Куманово – 44,  Кавадарци – 39,Прилеп – 38,  Тетово – 28, Охрид – 27,Велес – 26, Струмица – 25, Штип – 20,  Гостивар – 17, Ресен – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 14, Кичево – 13, Кочани – 10, Струга и Кратово – по 9, Радовиш и Крива Паланка – по 7, Берово и Валандово –  по 6, Неготино – 5, Демир Хисар – 4, Дебар, Крушево, Виница и Богданци – по 3, Демир Капија – 2, Македонски Брод – 1.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени три починати лица од Скопје (72г,76г и 83г) починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се  регистрирани  три починати лица, од Тетово (85г), Кавадарци (74г) и од Охрид (70г). Две лица се починати во домашни услови и еден во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 05.07. – 30.07.2022 година.

Направени се 1.890 теста преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–125, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-59, Биотек-52, Систина-36, лабораторија Лаор-19, Синлаб-12, Ремедика-10, Плодност-14, Генеа-10, Никоб Лаб-67, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 964.

Досега во земјата се направени вкупно 2.123.580 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.016, бројот на оздравени пациенти е 316.490, на починати е 9.387, а бројот на активни случаи изнесува 4.139

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155788, Активни   1749

Куманово    17581, Активни    203

Битола      16972, Активни    271

Прилеп      14938, Активни    184

Тетово      14102, Активни    169

Кавадарци   11478, Активни    187

Велес 10407, Активни    127

Гостивар    9975, Активни     124

Охрид 9668, Активни     206

Струмица    8496, Активни     120

Штип  8465, Активни     102

Кичево      5906, Активни     69

Кочани      5300, Активни     47

Струга      4992, Активни     110

Гевгелија   4627, Активни     66

Неготино    3937, Активни     70

Ресен 2913, Активни     41

Свети Николе      2720, Активни     11

Радовиш     2686  68

Крива Паланка     2540  26

Делчево     2017, Активни     3

Дебар 1756, Активни     38

Берово      1745, Активни     17

Валандово   1559, Активни     16

Виница      1422, Активни     16

Пробиштип   1291, Активни     5

Богданци    1053, Активни     10

Кратово     1043, Активни     24

Крушево     981, Активни      24

Демир Хисар 894, Активни      21

Македонски Брод   771, Активни      8

Демир Капија      608, Активни      2

Македонска Каменица     529, Активни      3                          

Пехчево     494, Активни      1

Дојран      362, Активни      1

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles