24 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

55 нови случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 644 тестови, а регистрирани се 55 нови случаи на КОВИД-19: Скопје– 38, Битола– 6, Куманово– 5 , Прилеп– 3, Тетово, Кавадарци и Охрид – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (55), регистрирани се 15 реинфекции.

Регистрирани сe 55 оздравени пациенти од: Скопје – 43, Битола – 4, Куманово и Кавадарци – по 2, Тетово, Кичево, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 644 тестови: ИЈЗ-63, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-23, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-50, Жан Митрев (Филип Втори)-3, Авицена-6, Биотек-15, Систина-9, лабораторија Лаор-1, Синлаб-27, Ремедика-8, Плодност-1, Генеа-4, Никоб Лаб-10, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-2, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 297.

Досега во земјата се направени вкупно 2.166.201 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.263, бројот на оздравени пациенти е 333.274, на починати е 9.542 а бројот на активни случаи изнесува 447.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161679, Активни   312

Куманово    18224, Активни    16

Битола      17951, Активни    23

Прилеп      15501, Активни    16

Тетово      14470, Активни    13

Кавадарци   12087, Активни    11

Велес 10801, Активни    8

Охрид 10309, Активни    7

Гостивар    10275, Активни    1

Струмица    8779, Активни     4

Штип  8759, Активни     10

Кичево      6075, Активни     5

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5171, Активни     0

Гевгелија   4881, Активни     4

Неготино    4145, Активни     5

Ресен 3029, Активни     0

Радовиш     2836, Активни     1

Свети Николе      2795, Активни     1

Крива Паланка     2659, Активни     0

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1875, Активни     3

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1478, Активни     1

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1129, Активни     5

Богданци    1101, Активни     0

Крушево     1037, Активни     0

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   799, Активни      1

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles