32 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

326 нови случаи на Ковид-19, починати се 8 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.562 тестирања, а регистрирани се 326 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 145, Прилеп – 22, Битола – 21, Кавадарци и Охрид – по 15, Струмица – 14, Штип – 12, Куманово – 11, Валандово – 9, Радовиш – 7, Велес, Кочани и Крива Паланка – по 6, Кичево, Гевгелија и Неготино – по 5, Тетово и Ресен – по 4, Свети Николе – 3, Берово, Пробиштип и Богданци – по 2, Струга, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 242 оздравени пациенти од: Скопје – 146, Битола – 19, Охрид – 10, Прилеп, Кавадарци, Куманово и Велес  –  по 8, Штип – 6, Гевгелија – 5, Демир Хисар – 4, Струмица, Кочани и Делчево – по 3, Крива Паланка и Ресен – по 2, Радовиш, Кичево, Неготино, Пробиштип, Виница, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (77г, 83г и 100г), 2 починати лица од Прилеп (68г и 69г) и по едно починато лице од Велес (71г), Виница (57г) и Кратово (53г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 6 лица, починати во период од 25.10-11.12.2021 година. Починатите лица се од Скопје (3), Тетово (2) и Струга (1). Починатите лица се на возраст од 50г до 80г. Од пријавените починати лица, 4 се починати во домашни, а две лица во болнички услови.

Направени се 2.562 тестови преку: ИЈЗ-312, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-68, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-115, Биотек-135, Систина-65, лабораторија Лаор-98, Синлаб-23, Ремедика-22, Плодност–31, Генеа-5, Никоб лаб-209, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-49, Ројал Медика–36, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 929.

Досега во земјата се направени вкупно 1.509.665 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 220.169, бројот на оздравени пациенти е 206.903, на починати е 7.768, а бројот на активни случаи изнесува 5.498.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 96457, Активни 2647

Куманово 13028, Активни 158

Тетово 11383, Активни 88

Прилеп 10527, Активни 363

Битола 9008, Активни 447

Гостивар 8080, Активни 20

Велес 7417, Активни 173

Кавадарци 7227, Активни 264

Штип 6670, Активни 102

Охрид 6627, Активни 215

Струмица 6200, Активни 120

Кичево 4266, Активни 65

Кочани 4070, Активни 93

Струга 3916, Активни 27

Гевгелија 2851, Активни 81

Неготино 2605, Активни 54

Свети Николе 2141, Активни 45

Крива Паланка 1928, Активни 58

Ресен 1780, Активни 54

Радовиш 1780, Активни 63

Берово 1472, Активни 37

Дебар 1456, Активни 0

Делчево 1441, Активни 78

Виница 1165, Активни 12

Пробиштип 1131, Активни 21

Валандово 986, Активни 50

Кратово 783, Активни 19

Богданци 661, Активни 30

Демир Хисар 625, Активни 37

Крушево 598, Активни 23

Македонски Брод 513, Активни 16

Демир Капија 426, Активни 1

Македонска Каменица 424, Активни 25

Пехчево 355, Активни 6

Дојран 172, Активни 6

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles