6 C
Struga
Saturday, January 28, 2023
spot_img

Јован Рафтоски го фати Крстот во Струга

Во Струга се слави големиот христијански празник Богојавление Водици.

Свеченоста на спуштањето на Светиот Крст во водите на реката Црн Дрим на која присуствуваа голем број граѓани се одржа во 11:00 часот.

Крстот  оваа година го фати Joван Рафтоски од Струга.

Среќниот фаќач на светиот крст беше  даруван со пригодни подароци од годинашниот кум на манифестацијата, од градоначалникот Рамис Мерко  и спонзорите на манифестацијата.

Кум на манифестацијата оваа година беше Марјан Ќушкоски, а следната година кум ќе биде Бошко Пуроски.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles