21 C
Struga
Sunday, July 3, 2022
spot_img

Шолц: Време е ЕУ да се подготви за проширување на клубот

Европската Унија треба да го олесни пристапувањето на новите членки, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за германската новинска агенција ДПА и ги изложи своите планови за убедување Унијата да ги „модернизира“ своите процеси.

„Време е не само земјите кандидати, туку и самата Европска Унија да се подготви за проширување на клубот – изјави тој за ДПА.

„За да се случи тоа, мора да ги модернизира своите структури и процесите на одлучување. Нема да биде можно да се одлучува за сѐ што е решено со едногласно гласање денес да остане со едногласно гласање и во иднина – вели германскиот канцелар.

Тој додаде дека се надева дека ќе ги изнесе своите предлози на Самитот на ЕУ закажан за четврток и петок.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles