6 C
Struga
Tuesday, March 21, 2023
spot_img

Шолц бара силна Европска Унија, најавува ли брза интеграција на Западен Балкан?

Германскиот канцелар Шолц повика на проширување на Европската Унија и итни реформи во донесувањето одлуки во надворешната политика по мнозински принцип, наместо со консензус. Според него приклучувањето на земјите од Западен Балкан и пошироко, ќе ја направи Унијата повлијателна во геостратешка смисла.

“I support the expansion of the European Union. For the European Union to grow eastwards is an asset for all of us. Of course candidate countries are called upon to fulfil the criteria for an accession. We will support them in the best possible way in this endeavour. But the European Union too has to be made fit for this expansion. The EU will be able to accept new members if it keeps up the dynamics of European absorption by creating the basis for a significantly larger EU.”

Тоа ќе биде возможно само доколку едногласното одлучување се замени со принцип на мнозинско носење одлуки за прашањата на надворешната политика, порача Шолц на денешниот конгрес на европските социјал демократи во Берлин. Според него за тоа ќе треба многу убедувања внатре во ЕУ, но резултатот би требало да биде посилна Европа а не губење на суверенитетот во одлучувачкиотм процес, дециден е канцеларот. Германија следниот месец  организира самит во рамките на Белинскиот процес, по две години првпат со лични, а не виртуелни средби мегу министрите, со крајна цел да се имплементира заедничкиот регионален пазар, во кој би учествувале сите земји од Западен Балкан, за разлика од Отворен Блакан, иницијатива во која засега, потенцираат од Берлин се активни само Србија Македонија и Албанија.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles