25 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Цените на нафтата денеска паднале на меѓународните пазари до 72 долари, под притисокот од стравувањата дека ризиците во глобалниот банкарски сектор и потенцијалниот пораст на каматните стапки во САД би можеле да предизвикаат рецесија.

На лондонската берза цената на барелот околу пладне беше за 87 центи пониска во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 72,10 долари. Минатиот петок ја затвори трговијата во минус 1,73 долари.

На американскиот пазар барелот со датуми на испорака во април денеска се тргуваше за 85 центи пониско, на 65,89 долари. Минатиот петок ја затвориле трговијата во минус од 1,61 долар. Денеска поактивно се тргувало со барели за испорака во мај, чија цена се лизна на 66,11 долари.

Пазарите беа потресени на крајот на минатата недела од продлабочувањето на кризата во банкарскиот сектор во САД и Швајцарија. Инвеститорите стравуваат дека кризата може да ја турне економијата во рецесија, што би значело послаба побарувачка за нафта.

Швајцарските регулатори посредувале за договор во текот на викендот со кој би можел да се соочи со проблематичната криза на Credit Suisse и да го преземе неговиот поголем домашен ривал UBS за да обезбедат ликвидност и да го заштитат швајцарскиот финансиски систем.

Вчера централните банки на големите економии, вклучително и американската ФЕД, Европската централна банка (ЕЦБ), Британската банка на Англија, швајцарските, канадските и јапонските централни банки, објавија дека ќе ја зголемат поддршката за ликвидност преку механизми за размена на валути.

И покрај тоа, акциите и обврзниците на банките денеска повторно ослабеа, што сигнализира дека довербата на инвеститорите се уште не е вратена.

„Берзата се фокусираше на тековните промени во банкарскиот сектор и потенцијалната одлука на ФЕД да продолжи да ги зголемува каматните стапки“, рече Баден Мур од Националната австралиска банка.

Повеќето економисти очекуваат централната банка на САД да ги зголеми каматните стапки за четвртина процентен поен во среда, и покрај превирањата. Некои деловни лидери бараат ФЕД да направи пауза од затегнувањето на монетарната политика и подоцна да ги зголеми каматните стапки.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно извести дека во петокот барел од нафтената кошничка на нејзините членки поскапе за 36 центи на 74,11 долари.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles