17 C
Struga
Monday, September 25, 2023
spot_img

Цените на нафтата се задржаа над нивото од 83 долари на меѓународните пазари, балансирајќи помеѓу индикациите за обилна понуда и очекувањата за поголема кинеска побарувачка.

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше речиси непроменета во однос на вчерашното затворање на трговијата и изнесуваше 83,28 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по пониска цена за 35 центи, од 76,70 долари.

Пазарното расположение е избалансирано помеѓу знаците за изобилно снабдување сигнализирано од зголемените залихи на нафта во САД и охрабрувачките податоци од кинеската индустрија кои укажуваат на закрепнување од мерките за ограничување на Ковид и укажуваат на силна побарувачка за нафта.

Залихите на сурова нафта во САД се зголемија за 6,2 милиони барели минатата недела, според пазарни извори, цитирани податоци од Американскиот институт за нафта (API) објавени вчера.

Обилната понуда сигнализира и руското производство, кое во февруари за првпат го достигна нивото пред санкциите, пишува деловниот весник Комерсант, повикувајќи се на извори. Отпорното руско снабдување го одржува куповниот интерес на ниско ниво, рече Стивен Бренок од PVM.

Истражувањето покажало дека во февруари се зголемило и производството на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК). Контрабалансирањето на знаците на изобилство на понудата бил најсилниот февруарски раст на кинеската индустриска активност во повеќе од една деценија, поттикнувајќи ги надежите дека закрепнувањето на Кина ќе го неутрализира забавувањето на глобалната активност и ќе ја зголеми побарувачката за нафта.

Официјалниот индекс на менаџери за набавки во кинеската индустрија порасна во февруари за 2,5 поени во однос на јануари, на 52,6 поени, што значи дека активноста ја напушти областа на стагнација. Истражувањето на Caixin и S&P Global покажало раст на индустриската активност за прв пат по седум месеци.

„Уште еден сет на пријатни изненадувања во кинескиот PMI ги зајакнува ставовите дека закрепнувањето е посилно од очекуваното, поддржувајќи пооптимистички изгледи за побарувачката на нафта“, рече Yeap Jun Rong од IG. Во посебен извештај ОПЕК објави дека вчера цената на барел од нафтената кошничка на нејзините членки се зголемила за 27 центи, на 81,91 долар.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles