12 C
Struga
Tuesday, September 26, 2023
spot_img

Фото: Чарлс III официјално прогласен за нов крал на Велика Британија

Чарлс III предпладнево беше официјално прогласен за нов крал на Велика Британија на Советот за пристапување, церемонија одржана во палатата Сент Џејмс. 

Прогласот беше потпишан од сите членови на советот на кралот, неговата сопруга Камила, како и неговиот син Вилијам, сегашен принц од Велс.

Ова е првпат во историјата најавата за новиот англиски монарх во Пристапниот совет да се емитува на телевизија. На објавата не е присутен синот на кралот Вилијам, кој вчера беше прогласен за принц од Велс.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles