20 C
Struga
Sunday, August 14, 2022
spot_img

Утре во Сочи средба Путин- Ердоган

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, утре ќе престојува во еднодневна посета на рускиот приморски град Сочи, каде ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин.

Рускиот и турскиот претседател на средбата ќе разговараа и за билатералните односи и меѓународните прашања, јавува Anadolu Agency (AA ). 

Ердоган и Путин ќе се сретнат лично по втор пат за 17 дена. Претходно тие се сретнаа во главниот град на Иран, Техеран, на трилатерална средба со претседателот на Иран, Ебрахим Раиси.

Освен за Сирија, Ердоган и Путин ќе разговараат и за руско-украинската војна која трае веќе шест месеци. Благодарение на дипломатските напори на Турција да го деблокира извозот на жито од Украина, првиот брод за жито што го напушти украинското пристаниште во војната помина низ турските теснец по инспекциите во Истанбул во средата, на пат за Либан. Многумина веруваат дека оваа пратка е помош за ублажување на глобалната криза со храна.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles